AirTies RT-205 Modem Kurulumu

AirTies RT-102 Kolay Kurulum CD`€™si ile Ayarlar

AirTies ADSL Hizmet Programı, AirTies RT-205`€™nin ADSL ayarlarını kolaylıkla yapabilmenizi sağŸlar.

AirTies RT-102`€™nin kablo bağŸlantılarını tamamladıktan sonra kutusundan çıkan kurulum CD`€™sini CD sürücünüze yerleşŸtirin. Program otomatik olarak çalışŸmaya başŸlayacaktır. EğŸer program otomatik olarak başŸlamazsa CD`€™deki `€œkurulum.exe`€ dosyasını çalışŸtırmanız gerekmektedir.

1. KarşŸınıza gelen ekranda RT-205 ürününün altındaki `€œKUR`€ tuşŸuna bastığŸınızda modeminizin kutusundan çıkacak ekipman ve modeminizin bağŸlantılarının nasıl yapılacağŸını anlatan bir animasyon (canlandırma) izleyeceksiniz. Animasyondaki adımları takip ederek modeminizin bağŸlantılarını tekrar gözden geçiriniz. BağŸlantıları anlatan animasyonu geçmek için sağŸ üst köşŸedeki `€œKur`€ linkine tıklayabilirsiniz.

2. BağŸlantıları anlatan animasyon (canlandırma) bittiğŸinde `€œKURULUMA GELJ`€ düğŸmesine tıklayınız.

3. Açılan `€œKurulum `€“ AirTies ADSL Hizmet Programı`€ başŸlıklı ekranda `€œİleri>`€ düğŸmesine tıklayınız.

4. Açılan pencerede;

`€œMüşŸteri Bilgisi`€ bölümüne:

`€¢ Adınızı ve soyadınızı,

`€¢ ADSL hattınızın bağŸlı olduğŸu telefon numaranızı (alan koduyla birlikte) ve

`€¢ e-posta adresinizi;

`€œADSL Kullanıcı Bilgisi`€ bölümüne

`€¢ Kullanıcı adınızı (Türk Telekom kullanıcı adı için @ttnet eklemeyi unutmayınız, örneğŸin: airties@ttnet) ve

`€¢ ADSL şŸifrenizi giriniz.

`€¢ `€œProtokol`€ için seçili olan `€œPPPoA`€ Türk Telekom`€™un çoğŸu bölgesinde geçerlidir. Ancak ADSL bağŸlantısı sağŸlayamazsanız ADSL servis sağŸlayıcınıza danışŸınız. Bölgeniz için bu değŸerin `€œPPPoE`€ olması gerekiyor olabilir. İlerlemek için `€œKaydet`€ tuşŸuna basınız.

5. Kullanıcı adınız ve şŸifreniz doğŸru ise bilgisayar-modem ve modem-Internet bağŸlantılarınız sağŸlanacaktır. `€œDurum`€ tuşŸuna bastığŸınızda bunu grafiksel olarak da görebilirsiniz.

BağŸlantılarınız doğŸru ise RT-205`€™in ön panelindeki ADSL ve İnternet ışŸıkları da sürekli yeşŸil yanacaktır.AirTies RT-205`€™in kurulum ayarları tamamlanmışŸtır. İnternet bağŸlantınız üzerinden veri alışŸverişŸi oldukça RT-205`€™in üzerindeki İnternet ışŸığŸı yanıp sönecektir.

AirTies RT-205 WEB ARAYǜZǜ İLE UZMAN KURULUM

Bilgisayarınıda bulunan herhangi bir web tarayıcısı ile cihaza erişŸip gerekli ayarları yapabilirsiniz. (Internet Explorer veya Netscape Navigator) Yazılım ayarlarını yapmadan önce RT-205’in güç adaptörünü prize takınız ve cihazın kutusundan çıkan Ethernet kablosu ile bilgisayarınızın Ethernet çıkışŸını RT-205’in arka panelindeki Ethernet çıkışŸına bağŸlayınız. Cihazın yüklemesi için 30 saniye kadar bekledikten sonra bilgisayarınızı çalışŸtırınız.

Adım 1:

Bilgisayarınızda Internet Explorer ya da Netscape programını çalışŸtırın.

Adım 2:

Adres kısmına cihazınızın IP adresi olan 192.168.2.1 adresini girin.

Adım 3:

KarşŸınıza cihazın web arayüzü gelecektir. Kullanıcı adı ve şŸifreyi boşŸ geçerek GİRİşž i tıklayınız. EğŸer bağŸlantı sağŸlanamıyorsa bilgisayarınızın ayarları daha önceden değŸişŸtirilmişŸ olabilir. Bu dökümanın 6’ıncı bölümü olan Sorunların giderilmesi kısmındaki ilk problemin çözümünde anlatılan TCP/IP ayarlarını tamamladıktan sonra RT-205’in ayarlarını yapabilirsiniz.

Adım 4:

KarşŸınıza gelen ekranın sol üst köşŸesindeki KOLAY KURULUM’u tıklayınız. ADSL hattınızı taktığŸınızı kontrol etmenizi söyleyen ekran gelecektir. Kuruluma devam etmek için SONRAKİ SAYFA’yı tıklayınız.

Adım 5:

Cihazınız, ön tanımlı olarak size sunulduğŸu için, bu sayfada gördüğŸünüz bilgiler Turk Telekom’un ADSL ağŸına uygun olarak ayarlanmışŸtır. EğŸer ADSL servisiniz Türk Telekom’dan sağŸlanıyorsa sadece kullanıcı adı ve şŸifreyi girmeniz yeterlidir. EğŸer farkı bir kuruluşŸ ise Protokol, Enkapsülasyon, VPI/VCI, kullanıcı adı ve şŸifre gibi bilgileri Servis sağŸlayıcınızdan öğŸrenip buraya girmeniz gerekmektedir.

Adım 6:

DoğŸrula sayfasında yapılan ayarları görebilirsiniz. SONRAKİ SAYFA yı tıklayıp yaptığŸınız değŸişŸikliklerin kaydedilmesini sağŸlayınız.

Bukadar…
Kurulum ayarlarını tamamladınız. RT-102’nin ön panelindeki SYNC ışŸığŸı sürekli yeşŸil yanıncaya kadar bekleyiniz. Bu ışŸık yeşŸil yanıyorsa ADSL hattınız oturmuşŸ demektir. DATA ışŸığŸınız yeşŸil yanıp sönüyorsa internet bağŸlantınız sağŸlanmışŸ demektir.