Okey Nasıl Oynanır

Okey Nasıl Oynanır

Okey oyunu her yerde karşŸımıza çıkabilecek bir masa oyunudur. 4 kişŸi ile oynanır…  toplamda 106 taşŸ vardır. 1 den 13 e kadar 4 farklı renkli sayılardan oluşŸmaktadır..
Oyun okeyce tabirler elini bitirme ile oyun biter. ilk açılışŸta 15 taşŸ bir kişŸi alır diğŸerleri 14 alır.. 15 taşŸ alan 1 taşŸını atarak oyun başŸlar.. bitme olayıda şŸöyledir. en az 3 er dizili eliniz olması gerekiyor.. ve taşŸ çekip attığŸınız zaman elinizdeki tüm taşŸların bir yerde sırada durması gerekiyor. yani boşŸta taşŸ kalmayacak.

Elinizi şžu şžekillerde oluşŸturabilirsiniz`€¦
1. olarak elinizde aynı renklerden seri taşŸlarla elinizi oluşŸturabilirsiniz.. en az 3 seri aynı renkden taşŸlar olmalıdır. 13 sayısından sonra 1 sayısı yanına gelir.. fakat 2 gelemez. yani 12 13 1 olur fakat 12 13 1 2 olamaz. Okey nasıl oynanır resimli anlatım

2. taşŸ oluşŸturma şŸekli ise farklı renklerdeki aynı rakamlarla oluşŸturulan ellerdir. en az 3 farklı renkden oluşŸan aynı rakamlar ile elinizi tamamlayabilirsiniz.. Okey nasıl oynanır resimli anlatımOkey TaşŸı Yerde Açılan TaşŸ’ın 1 fazlasıdır.Herhangi  bir taşŸın yerine kullanılabilir. örneğŸin elinizde kırmızı 1 2 4 var bunlar per olmaz. ama 1 2 okey taşŸı 4 şŸeklinde dizerseniz per olur.

Yerde Açılan TaşŸtan Sizde Varsa Oyunda Gösterge Serbestse Gösterge yapabilirsiniz. Gösterge yapınca Rakip Puanlardan düşŸer…
Okey taşŸınızı herhangi 2 taşŸın yanına koyarak el oluşŸturabilirsiniz.. mesela yukardaki örnekde 3 farklı 9 ile el yapılmışŸ.. okey taşŸınız ne olursa olsun 2 tane 9 olsaydı okeyinizi onun yanına koyabilirdiniz..

Sahte okey ise okey taşŸlarının yerine kullanılan taşŸlardır. mesela okeyiniz kırmızı 9 ise sahte okey sadece kırmızı 9 yerine geçer..
Elinizi bitirmenin 3. yolu ise çift ile bitmektir.. 7 tane taşŸ çift olmalıdır. ve son taşŸı atarak bitebilirsiniz.. Okey nasıl oynanır resimli anlatım

Okey Oyununu kazanabilmeniz için elinizde toplayabileceğŸiniz perler:

4 lü 2 tane per ve 3 lü 2 tane per

5 li 1 tane per ve 3 lü 3 tane per

14 lü 1 tane per (elinizde aynı renkten 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 1 Dizmek)

yada yukarda gösterildiğŸi gibi çift e gitmek…

Okey kısaca bu şŸekildedir.. Sorularınız ve anlamadığŸınız yerler hakkında Altdaki yorum bölümünden sorularınızı bize sorarak en kısa zamanda cevaplarınızı alabilirsiniz.