TP-Link Modem Kurulumu

TP-Link Modem Kurulum
Web Yönetim Konsoluna ilk kurulumda kablolu bağŸlantı ile ulaşŸtım. Kablosuz bağŸlantı ile konsola ilk bağŸlantıda SSID adı TP-LINK oluyor ve bağŸlantı güvenliğŸi olmuyor. Yönetim Konsolunun tamamı Türkçe.
TP-LINK TD-W8901G 54M Wireless ADSL2+ Router Yönetici Konsoluna 192.168.1.1 IP ile giriliyor. İlk Kulanıcı adı: admin şžifre: admin

Cihazı başŸlatıp internete girmek için ilk olarak Kablolu bağŸlandığŸım. Konsolda ilk çıkan ekran Durum sayfası oldu. Hızlı BaşŸlat seçeneğŸi menü olarak sayfanın üstünde bulunuyor. Hızlı BaşŸlat yolunu izleyerek internet bağŸlantısı kısa sürede bitiyor.
Hızlı BaşŸlat Menüsü

Hızlı BaşŸlatın altında İlerleyen adımları takip ederek İnternet bağŸlantınızı kurabiliyorsunuz. Yönlendirici olarak mı kuracaksınız, Modem olarak mı kuracaksınız hepsi bu adım altındaki seçeneklerden yapılabiliyor.
Modem olarak kullanıp ADSL bağŸlantımı yapmak için adımları Türkçe Hızlı Kurulum Kılavuzunda belirtilenler gibi yaptım ancak internet bağŸlantımı kuramadım. Türkçe Hızlı Kurulum Kılavuzunda belirtilen VPI, VCI ve BağŸlantı Tipi değŸerleri, bağŸlantım için yanlışŸ değŸerlermişŸ. Teknik DesteğŸi aradım ve VPI, VCI ve BağŸlantı Tipi değŸerlerini öğŸrendim. Böylece internet bağŸlantımı sağŸlayabildim.
GelişŸmişŸ Ayarlar Menüsü

GelişŸmişŸ Ayarlar Menüsü altında Yönlendirme, NAT, Güvenlik Duvarı, Qos, VLAN, ADSL ayarları yapılabiliyor.
NAT menüsü altında Sanal Sunucu seçeneğŸi altında Port açma işŸlemleri yapılıyor.ErişŸim Yönetimi Menüsü


Cihaza erişŸebilecek IP tanımlama, MAC tanımlama gibi. Ayrıca IP Kamera ile ilgili erişŸim ayarlarıda bu menü altından ayarlanıyor. IP kamera ile ilgili gerekli ayarlamaları da yakın bir zamanda paylaşŸacağŸım.
ErişŸim yönetiminin en sevdiğŸim özelliğŸi Filtre Menüsü altında Uygulama filtrelemeleri. Uygulama Filtrelemenin yanı sıra URL Filtrelemesi ve IP/MAC Filtrelemeleri de var.

Arayüz Ayarı Menüsü

Cihaz kurulumunda yapılan ayarlamalar bu menü altından yapılıyor. Access Point Ayarları, SSID ayarları ve MAC filtreleme ayarları Arayüz Ayarı Menüsünden yapılıyor.
Yapılan değŸişŸiklikleri Kaydet dedikten sonra Bakım Menüsünden SistBaşŸlat diyerek cihazı yeniden başŸlattım her seferinde. Kaydet ve Yeniden BaşŸlat gibi bir buton koyulabilirdi.
Yönetici Konsolu tamamı Türkçe ve gayet anlaşŸılabilir. Yönetici Konsolunun en sevdiğŸim yanı Yardım menüsü oldu. Yardım menüsü altında her konu listelenmişŸ ve tıklandığŸında o konu hakkında neler yapılabilir kısaca bahsedilmişŸ. Türkçe kullanma kılavuzu içeriğŸi de oldukça genişŸ açıkçası. Terimler ile ilgili sıkıntıları olanlar Kullanım Kılavuzu ile aydınlanabilir bir derecede olsa.

“TP-Link Modem Kurulumu” üzerine 3 düşünce

    1. kablo ile modemi pc ye bağladıktan sonra başlat çalıştır cmd yazın enterlayın sonra açılan ekrana ipconfig yazıp enterlayın
      Çıkan sonuçlarda Ethernetin Default Gateway kısmında ip göreceksiniz o ip modemin ipsidir.

Yorumlar kapalı.