Windows 7’yi Onarma

Microsoft, ekstra bir araca ihtiyaç duyulmadan kolayca onarım yapılabilmesi için Windows 7’de kullanıcılara “sistem kurtarma seçenekleri” (System Recovery Options) sunuyor. Bu araçlar Windows 7’nin kurulumu sırasında bilgisayarınıza yükleniyor.

Windows 7 “GelişŸmişŸ ǖn Yükleme Seçenekleri” (Advanced Boot Options) menüsüne erişŸmek için, bilgisayarınızı açmanız ve Windows başŸlamadan önce F8 tuşŸuna basmanız gerekiyor. Sistem kurtarma seçeneklerine girmek için kalvyeden “Bilgisayarınızı Onarın” (Repair Your Computer) seçeneğŸine gelip “enter”a basın. Sistem kurtarma seçeneklerinde 5 araç bulunuyor.

Startup Repair: Windows ‘un doğŸru bir şŸekilde başŸlamasına mani olabilecek sorunları (eksik ya da hasarlı sistem dosyaları gibi ) çözmek için kullanılır. Startup Repair sorunları tespit etmek için bilgisayarınızı tarar ve sistemin doğŸru açılmasını sağŸlamak için sorunlari düzeltmeye çalışŸır:

 System Restore: Bilgisayardaki sistem dosyalarının, daha önce yedeğŸi alınmışŸ sistem dosyalarıyla değŸişŸtirilmesi / yenilenmesi için kullanılır. Ssytem Restore email, dökümanlar ya da fotoğŸralarınız gibi kişŸisel belgelerinize müdahele etmeden bilgisayarınızdaki sistem değŸişŸikliklerini geri almanızı sağŸlayan bir araçtır.

 

System Image Recovery: Bu aracı kullanabilmek için daha önceden bir sistem imajı almışŸ olmanız gerekiyor. Sistem imajı, içinde Windows, programlar; resim, müzik, döküman gibi kullanıcı bilgilerinin bulunduğŸu kişŸiselleşŸtirilmişŸ bir yedekleme bölümüdür.

 

Windows Memory Diagnostic Tool: Bilgisayarınızın belleğŸindeki hataları bulmak için tarama yapar.

 

Command Prompt: İleri düzeydeki kullanıcılar “Komut istemi”ni, kurtarma ile ilgili işŸlemleri gerçekleşŸtirmek için kullanılabilir. Ayrıca komut istemi içinde çeşŸitli komut satırı araçları kullanılarak tanılama (diagnose) yapılabilir ve sorunlar çözülebilir.

 

Sorununuza uygun Aracı seçerek Windows 7’yi onarmaya başŸlayabilirsiniz.